Налог на Google: на сколько подорожают приложения в AppStore, если ВР примет закон №4184

Oпoдaткoвувaти 20% ПДВ eлeктрoнні пoслуги, нaдaні вeликими трaнснaціoнaльними кoрпoрaціями нe зaрeєстрoвaними в Укрaїні, прoпoнують дeпутaти фрaкції Слугa нaрoду – aвтoри прoeкту зaкoну №4184, який вжe встигли прoзвaти зaкoнoпрoeктoм прo “пoдaтoк нa Google”.

Мoвa прo вeликі кoмпaнії – нeрeзидeнти, які нe мaють пoстійнoгo прeдстaвництвa нa тeритoрії Укрaїни тa пoстaчaють влaсні eлeктрoнні пoслуги фізичним oсoбaм чeрeз мeрeжу Інтeрнeт.

Вoни мaють зaрeєструвaтися плaтникaми ПДВ, якщo сумa нaдaниx ними eлeктрoнниx пoслуг нa тeритoрії нaшoї крaїни пeрeвищує суму eквівaлeнтну 1 млн грн зa oфіційним курсoм Нaцбaнку нa 31 грудня відпoвіднoгo рoку.

Нe рeєстрaція тягнe зa сoбoю нaклaдaння штрaфу нa тaкoгo нeрeзидeнтa у рoзмірі 100% вaртoсті нaдaниx eлeктрoнниx пoслуг.

Oднoчaснo, зaкoнoпрoeкт прoпoнує, щoб під чaс виплaти дoxoду нeрeзидeнту зa вирoбництвo тa/aбo рoзпoвсюджeння рeклaми, рeзидeнт, який виплaчує тaкий дoxід, сплaчувaв 20% пoдaтoк.

Нa думку aвтoрів зaкoнoпрoeкту, йoгo уxвaлeння зaбeзпeчить спрaвeдливі умoви oпoдaткувaння пользу кого нaціoнaльниx тa міжнaрoдниx кoмпaній, які нaдaють eлeктрoнні пoслуги нa тeритoрії Укрaїни, тa дoпoмoжe збільшити дoxoди бюджeту.

Вoднoчaс пaрлaмeнт прoпoнує зaпрoвaдити нeoбтяжливe интересах бізнeсу aдмініструвaння пoдaтку. Зокрема:

1. Про нерезидентів розроблять спеціальний веб-портал “ПДВ угоду кому) осіб-нерезидентів”, керувати яким если Державна податкова служба.

2. Нерезидент малограмотный буде складати податкові накладні бери операції з постачання електронних послуг та если подавати спрощену податкову декларацію.

3. Нерезиденти зможуть сплачувати податкові зобов’язання в іноземній валюті.

Що відбувається у світі з “податком в Google”

Автори законопроекту посилаються сверху успішний зарубіжний досвід зі встановлення особливих правил оподаткування ПДВ електронних послуг в країнах Європейського Союзу, Австралії, Білорусі, Казахстані, Росії.

Дійсно, следовать останні п\’ять років “податок возьми Google” став звичною практикою в усьому світі – його впровадили вже близько 60 країн, а ще з десяток (зокрема Ізраїль та Небесная империя) планують це зробити найближчим когда-никогда.

Загальний принцип податку незмінний – оподатковувати електронні послуги, надані нерезидентами резидентам, аналогічно з тими, що надаються місцевими компаніями аби вирівняти податкове навантаження получи и распишись всіх гравців цифрового ринку.

Наприклад, візьмемо компанію Apple з її популярним сервісом AppStore, мол розміщені платні і безкоштовні застосунки, та звичайного користувача в Україні. Що означає запровадження такого податку с целью їхніх взаємовідносин?

Якщо йдеться ради платний застосунок, то в постой, коли покупець платить следовать товар, частина грошей надходить перед Apple як власника сервісу, а решта йде розробникові застосунку. Після запровадження нового податку, Apple (по (по грибы) умови, що її продажі електронних послуг в Україні перевищать 1 млн грн, що дуже імовірно) матиме зареєструватись в Україні платником ПДВ та сплачувати цей податок прежде бюджету. 

Ситуація з безкоштовними застосунками дещо складніша.

Рядом завантаженні безкоштовного застосунка з AppStore, користувач має бути готовим, що під время користування цією програмою, він досить поминутно бачитиме рекламу. У цій рекламі весь суть – оскільки застосунок є безкоштовним, податку получай нього немає.

Проте компанія Apple отримує гроші від рекламодавців вслед перегляд реклами користувачами, а податки з цих грошей без- платить. Для цього і можливе застосування “податку в Google”.

Практична ж реалізація цієї концепції в різних країнах відрізняється

Сообразно-перше, ставки податку можуть бути від 5% впредь до 27% (рис.1). Україна обрала ставку в 20% ПДВ, що допустить) делать что уникнути маніпуляцій ставкою з боку платників. Такого підходу дотримуються 21,1% країн, які запровадили такий податок, 45,6% країн пропонують ставки нижче, 33,3% – вище.

Заставка 1. Ставки “податку возьми Google” у країнах світу

*в т.ч. Україна в разі прийняття законопроекту №4184

Джерело: Quaderno tax resources: Digital Taxes Around The World, розрахунки Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління КШЕ

В соответствии с-друге, багато країн малограмотный мають порогової суми, з якої постачальник послуг зобов’язаний зареєструватися платником ПДВ. Це означає, що компанії-нерезиденти, які здійснили хоча б одну операцію з продажу в країні, мол вони не є платником ПДВ, мають зареєструватися як платник податку, включити ПДВ у вартість послуги та перерахувати суму податку державі.

Поперед таких країн належать країни ЄС, Албанія, Австралія, Білорусь, Росія, Південна КНДР, Велика Британія, Бахрейн, ОАЕ.

За-третє, існують відмінності в реєстраційних процедурах.

Из-за цим критерієм країни поділяються возьми три типи:

1. Ті, в яких компанії-нерезиденти повинні призначити свого податкового агента интересах адміністрування податкових зобов’язань: Узбекистан, Тайбэй, Сербія, Нігерія, Парагвай, Нова Зеландія, Японія, Індія, Індонезія, Білорусь, Албанія.

2. Ті, в яких компанії мають им зареєструватися у веб-порталі MOSS (Mini One-Stop Shop), створеному переважно исполнение) країн ЄС. Користувачу MOSS мало-: неграмотный потрібно реєструватися платником окремо в кожній країні, він може централізовано подавати податкові декларації та сплачувати ПДВ.

3. Ті, які мають свої особливі умови і використовують власні онлайн-системи. Наприклад, Південна Северная Корея пропонує платникам-нерезидентам зареєструватися сверху Hometax – автоматизованій платформі во (избежание податкового адміністрування, яка не стесняясь расходами використовується різними групами платників податків.

Важливо, що в більшості країн, если нерезидент надає послуги зареєстрованим платникам відповідного податку, адмініструванням та сплатою цього податку займається покупець, а невыгодный продавець.

Чи потрібен “податок сверху Google” в Україні

Законопроект №4184 важливий в (видах України з декількох причин.

Объединение-перше, для бюджету, який отримає більший обсяг надходжень следовать рахунок зростання надходжень від ПДВ.

Соответственно-друге, впровадження “податку нате Google” в Україні відповідає світовим практикам і є необхідним аби синхронізувати податкове законодавство нашої країни із законодавством ЄС та інших країн.

З іншого боку, наслідком такого впровадження, скоріш следовать все, стане подорожчання електронних послуг компаній-нерезидентів в целях вітчизняного споживача на ці самі 20%. Давно того ж, це може ускладнити життя малого бізнесу, оскільки найчастіше саме він користується рекламними сервісами в YouTube та Facebook. І якщо Google (як власник YouTube) і Facebook почнуть платити 20% ПДВ следовать рекламні послуги, це може призвести по їх здорожчання.

Законодавцям варто бути обережними з кількома питаннями

В области-перше, поріг в 1 млн грн.

З одного боку, він захистить від зайвого оподаткування малий бізнес. Але з іншого може створити можливості в целях дроблення операцій потенційними платниками-нерезидентами та мінімізації податкових зобов’язань, наприклад, после залучення посередників (про що в своєму висновку вплоть до законопроекту застерігає також Головне наукове управління ВР).

Ровно по-друге, важливо синхронізувати дії Державної податкової служби зі створення веб-порталу для того платників-нерезидентів, і вступ законопроекту в силу. Інакше може виникнути ситуація, если податок буде запроваджений, онлайн-інструменту на реєстрації ще не если (як часто трапляється в українській державній практиці), і це створить значні складнощі во (избежание платників – які, напевно, відчують в собі громадяни, які без- зможуть отримати якісь електронні послуги.

Колонка написана у співавторстві з Мариною Матвієнко, Дмитром Андрієнком, Правительство аналізу публічних фінансів та публічного управління КШЕ

Весь век материалы автора
Если Вас заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Статьи, публикуемые в разделе “Мнения”, отражают точку зрения автора и могут мало-: неграмотный совпадать с позицией редакцииНапишите нам
подымщина на Google facebook YouTube AppStore электронные служба податок на Google проспект в Интернете

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.