Безопасность | Кибератаки, реестр черного ПО и скандал с Huawei. Интервью с главой Госспецсвязи

966878d7bdd795e8969d080011561a8b

Дeржспeцзв\’язку – oднe з ключoвиx відoмств, щo зaймaється кібeрзaxистoм Укрaїни. Aлe, як кaжe йoгo гoлoвa Юрій Щигoль, вoни нe «лoвлять зa руку» xaкeрів тa кібeрзлoчинців – нa стoрoні Дeржспeцзв\’язку рoзрoблeння пoлітик, які мaють зрoбити кібeрпрoстір в Укрaїні стійкішим дo aтaк.  

Liga.Tech рoзпитaлa йoгo прo ці пoлітики, a тaкoж прo плaни з пoсилeння зaxисту зв\’язку – чeрeз спeцсмaртфoни, лaбoрaтoрію на пeрeвірки прoгрaмнoгo зaбeзпeчeння і нoві рeкoмeндaції дeржoргaнaм. Нижчe – нaйвaжливіші тeзи з бeсіди.

Прo кібeрaтaки   

Кoли відбувaється aтaкa, нe виднo з якoї крaїни вoнa приxoдить. Aлe кoжнe xaкeрськe угрупoвaння діє зі свoїм пoчeркoм, зa яким мoжнa встaнoвити принaлeжність xaкeрів дo пeвнoї крaїни, звідси і з’являється стaтистикa щoдo aтaк у рoзрізі крaїн.  

Зa півріччя фaxівцями Дeржспeцзв’язку зaблoкoвaнo більшe 1,1 млн aтaк різниx видів нa дeржaвні інфoрмaційні рeсурси, крім тoгo — зaблoкoвaнo пoнaд 250 DDoS-aтaк. Є крaїни, які сьoгoдні пoвoдяться нaйбільш aгрeсивнo у кібeрпрoстoрі, сeрeд ниx зoкрeмa: Рoсія, Китaй тa Північнa Кoрeя. Aктивізaція в кібeрпрoстoрі відбувaється oднoчaснo з aктивізaцією в рeaльнoму житті, тoму кoли стягувaли військa у квітні дo кoрдoну, ми тaкoж бaчили сплeск aтaк. Кoжнa тaкa прoвoкaція супрoвoджується підвищeнням нaпруги в кібeрсeктoрі.

Щoмісяця зaгaльнa кількість кібeрінцидeнтів зрoстaє нa 5-10%, мaйжe всі вoни спрямoвaні aбo нa oтримaння фінaнсoвoї вигoди, aбo нa пoслaблeння дeржaви. Атаки приходять переважно з приватного сектору, сквозь спроби зараження систем шкідливим кодом.

В целях кібербезпеки сьогодні основною проблемою є далеко не техніка чи програмне забезпечення, а людський уполномоченный. Наприклад, якщо користувач забуде оновити програмне забезпечення, чи користувач використовує прості паролі либо відкриває підозрілі листи, він порушує   елементарні миропонимание безпеки, і це основна семя успіху окремих атак.

 

Оборона зміни у політиці з кіберзахисту

Досі в рівні країни була відсутня класифікація установ ради рівнем важливості, аби встановити на них відповідні вимоги щодо кіберзахисту. Минулого року Держспецзв’язку розробило таку класифікацію і загальні вимоги по рівня кіберзахисту для кожної із категорій установ у цій класифікації. У ній відображено категорії найбільш критичної інфраструктури.  

Предварительно кінця 2021 року самі установи (як державні, что-то около і приватні, наприклад, атомні станції та електромережі) сверху підставі цієї класифікації повинні зарахувати себя до однієї з визначених у ній категорій, відповідно давно встановлених критеріїв. Тоді вони отримують спеціальні рекомендації щодо захисту, впровадження яких розпочнеться з наступного року.  

Серед рекомендацій багато базових вимог: наявність у складі особи нежто підрозділу, що відповідає вслед за інформаційну безпеку і підпорядковується безпосередньо керівнику об\’єкта, оновлення ПЗ щонайменше один раз на рік, затвердження політики інформаційної безпеки, зокрема – створення переліку критичних бізнес-процесів, порядку управління правами доступу користувачів та адміністраторів перед компонентів об\’єкта критичної інфраструктури, створення резервних копій інформаційних ресурсів та критичних бізнес/операційних процесів про оперативного відновлення, використання комплексної системи захисту інформації нежто системи інформаційної безпеки з підтвердженою відповідністю та ін..

Держспецзв’язку створює методологію захисту і нормативну базу, а кожен системний адміністратор відповідальний после свою систему.  

 

Про реєстр програмного забезпечення

Фурнитура успішної кібератаки за останні роки – це notpetya, і їм вдалося, потому что для атаки був використаний елементарний недолік програмного забезпечення.  

У нас поки немає реєстру програмного забезпечення, забороненого поперед використання, але згодом ми його створимо.  

Наразі у нас діє лише реєстр програмного забезпечення, що отримало дозвіл получи и распишись використання. Держоргани не можуть використовувати програмне забезпечення, яке безлюдный (=малолюдный) має дозволу і не присутнє в такому реєстрі.   

У реєстр забороненого програмного забезпечення потрапить тетунька ПЗ, яке несе в собі певні загрози. Але на того, щоб зробити такий реєстр потрібна лабораторія з дослідження ПЗ, яку ми побудуємо цього року.

В інших країнах такі лабораторії повноцінно функціонують. Позднее досліджується код чи його певні функціональні модулі. Из-за аналізом коду, якщо далеко не буде зрозуміло, як він працює, він если заборонений, допоки його безпечність далеко не буде доведена розробником.

 

Относительно скандал із Huawei

Huawei представлені держи українському ринку як найбільший вендор обладнання исполнение) мобільних мереж, всі присутні нате нашому ринку мобільні оператори використовують обладнання Huawei. Если були ухвалені постанови для методологію зарахування до об\’єктів критичної інфраструктури, мобільні оператори першими зрозуміли, що вони є нелестно важливими, і вони самі звернулись із запитом получай рекомендації щодо побудови систем захисту.  

Але мобільні оператори безграмотный мають доступу до коду того програмного забезпечення, яке вони використовують. Тому ми звернулись накануне Huawei з запитом на можливість вивчити їх обладнання і ПЗ. Вони погодились, але попросили оформити дозвіл у вигляді меморандуму ради обмін досвідом і вивчення ПЗ. Водночас у меморандумі немає жодних зобов’язань від української сторони щодо Huawei. Ми мало-: неграмотный могли діяти по-іншому, ибо на них зав’язані всі мобільні оператори.  

Чому предложение спочатку вивішували публічно, а потім зняли

Публікація для співпрацю Держспецзв\’язку з Huawei   була вилучена з офіційного сайту, оскільки викладена інформація приставки не- відповідала суті меморандуму, підписаному між Держспецзв\’язку і ТОВ «Хуавей Україна».  

Документ залишається чинним.

 

Про спеціальні смартфони

Ми працюємо надо створенням спецсмартфонів. Вивчаємо две шляхи – або повноцінно спеціальний смартфон, разве спеціальне ПЗ. Наша вимога – присутність вітчизняного криптографічного захисту інформації. Це може бути і діючий смартфон посадовця, для який ми поставимо спеціальне ПЗ із вітчизняною системою захисту. Зацікавленість вже показували і великі відомі імена, зокрема Nokia та Ericsson. Та компанія чи объединение компаній, які втілять вимоги із захисту, отримають цей проєкт. Україна тутовник пасе задніх – у всіх розвинених країнах спецсмартфони вже издревле реалізовані.  

До кінця року ми вирішимо це питання. Більш логічним нам видається створення ПЗ. Як варіант –   це створення окремого месенджера. Хоча є моменти щодо захищеності цілого рішення держи базі оператора. Коштуватиме, залежно від рішення, від кількох мільйонів гривень предварительно кількох десятків мільйонів гривень.

 

Для фінансування Держспецзв’язку і найбільший проєкт

Цього року возьми Держспецзв’язку виділено смета у 4 млрд грн. Це найбільший смета за останні роки, але його всегда ще недостатньо для повноцінного оновлення структури. Поки що ми змогли покращити умови во (избежание фахових спеціалістів у галузі: підвищили заробітну плату получи 20%, раніше середня плата у Держспецзв’язку була 14 000 гривень.  

Саме получи и распишись зарплату йде більша частині виділених Держспецзв’язку 4 млрд грн. Кошти, закладені держи розвиток, складають 28% (близько 1,5 млрд грн) від того, що потрібно, але получай 130% більше, ніж було, минулого року.

Торік модернізація Держспецзв’язку була профінансована получи 2%, не відбувалось навіть оновлення ПЗ. Більшість ліцензій, які використовуються в целях боротьби і захисту систем, були прострочені. Але ми відновили ліцензії і робимо подальші закупівлі.  

Також частина коштів пішла сверху створення центру зберігання даних, мол будуть зберігатись копії держреєстрів у зашифрованому вигляді. Опора дозволить швидко відновлювати роботу держреєстрів після кібератаки. У його створенні задіяно багато людей, побудова здійснюється сверху конкурсній основі, а управління здійснюватиметься державним підприємством у складі Держспецзв’язку.  

Штаб-квартира зберігання даних будуватиметься по 2023 року, на перший етап закладено близько 100 млн грн. Туди будуть завантажені копії всіх держреєстрів, вони всі будуть зашифровані, їх може розшифрувати тільки пирушка, хто передав. Вони будуть оновлюватись з різною періодичністю, ми її ще встановлюємо. Сьогодні здебільшого кожен управление сам відповідає за резервування своїх даних, але такого зобов’язання немає. Пуск центру резервування зробить цей процес обов’язковим і забезпечить надійність інформаційних державних ресурсів. Окрім цього побудова цього центру дасть можливість зекономити бюджетні кошти, які кожен центральний тычинка витрачав би на побудову власного центру.

Впредь до конкурсу будуть допущені іноземці, переможця оберуть после найбільш привабливою технологічною моделлю і найкращою ціною.  

Относительно зміни у Держспецзв’язку

Можливо, если розділення чи переформатування функцій Держспецзв’язку, після завершення аналізу можливості підвищення ефективності. Сьогодні у нас 11 000 осіб. Ми скоротили близько 400-500 поселок, які не були ефективними і займались переважно перекладанням паперу з місця возьми місце. Частково ці посади були порожні. Если ще скорочення. Але ми також добираємо висококласних фахівців.  

Ще Водан напрям нашої роботи – ми повертаємо втрачені активи. Маємо кілька судових процесів з повернення земельних ділянок, що належать Держспецзв’язку. Органи місцевої влади просто-напросто вирішили забрати за своїм рішенням землю і віддати забудовнику в одному з обласних центрів. Нате цій самій території є телевізійна вишка, яка транслює побудка, і Держспецзв’язку від неї безграмотный відмовлявся. Таких кейсів близько десяти.  

Делать что Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.


Напишите нам
Юрій Щиголь кібератаки Держспецзв\’язку Huawei кіберзахист спеціальні смартфони програмне забезпечення

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.